fbpx

Lubię Ryby

Blog dla pasjonatów wędkarstwa

Moje doświadczenia z okoniami

Okoń
Okoń ( Perca fluviatilis ) gatunek drapieżnej ryby z rodziny okoniowatych.
Występuje praktycznie w całej Europie, w wodach stojących i płynących, a także w wodach przybrzeżnych w ujściach rzek do morza.
Osiągają do 60 cm długości. Mniejsze osobniki często tworzą ławice, starsze żyją w niewielkich grupach lub samotnie.
Odżywiają się skorupiakami, planktonem ikrą innych ryb, narybkiem ryb karpiowatych a większe okazy : uklejkami, płotkami i innymi małymi rybami. 
Pasiaki, oksy – bo tak nazywane są przez wędkarzy, dają frajdę spinningistom, którzy na zestawie ultra light mają wielką radość z ich łowienia. Feederowcy też często mają przyłów okonia na białego robaka, pinkę, a nawet na ziarno kukurydzy. 
W rzece okoni szukam na kamienistych opaskach, szczytach główek oraz płytkich blatach. 
Na jeziorach lub innych wodach stojących okonie możemy spotkać przy trzcinach, spadach oraz podwodnych górkach. 
Sprzęt na jaki łowię okonie, to kij do 5,5 grama, plecionka zakończona przyponem z fluorocarbonu oraz przynęta. 
Jeśli chodzi o przynęty, najbardziej lubię łowić miękkimi gumami uzbrojonymi w ołowianą główkę od 3 do 5 gram. Nie boję się stosować dużych gum, ponieważ okoń z dużą łatwością zasysa całą przynętę. Łowić zaczynam od najcięższej główki i powoli schodzę z wagi. Im dłuższy opad, tym lepiej. Jeżeli widzę żerujące okonie lub przy dnie nic się nie dzieje, zakładam małą obrotówkę lub małego woblera i prowadzę przynętę w toni lub pod powierzchnią lustra wody. Podczas holowania okonia możemy zaobserwować, że inny okoń go odprowadza, a nawet atakuje tego samego woblera i możemy trafić dublet ! 🙂 
Przy złowieniu okonia warto pamiętać, żeby nie wypuszczać go w tym miejscu, w którym go złowiliśmy. Np: jak łowimy z łódki warto mieć ze sobą siatkę i wrzucać je do niej. Dlaczego ? Wypuszczony okoń potrafi skutecznie odstraszyć stado od miejsca, gdzie przebywało. 
Najlepszą porą roku do łowienia okoni jest lato, chociaż okonie bardzo fajnie łowi się z pod lodu. 
Drogi czytelniku, na moim blogu nie przeczytasz jakiej marki wędka, kołowrotek czy żyłka jest najlepsza lub która się nie nadaje. Tutaj przeczytasz, czego szukać lub co używać  – a markę wybierzesz sam, bo Ty wiesz na, co możesz sobie pozwolić lub co lubisz. A więc,  jeżeli chcesz zacząć łowić okonie, musisz się zastanowić, gdzie chcesz je łowić. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma rzeki, a występują jeziora i łowisz z łódki, to sugeruję kij do 2 metrów o szybkiej akcji, gramatura wyrzutu    do 6 gram. Wędzisko uzbroiłbym w kołowrotek wielkości 2000 (maksymalnie do 2500). Dlaczego? Ponieważ delikatnego kija nie można obciążać ciężkim dużym kołowrotkiem, a im delikatniej, tym większa czułość. Na kołowrotek nawijamy plecionkę 0,06 do 0,08 i uzbrajamy w przypon z fluorocarbonu w rozmiarze 0,20-0,22. Jaka agrafka ? A po co agrafka ?  W tak delikatnym zestawie stłumi nam ona brania, a przynętę zmienimy szybko wiążąc. Pamiętajmy o hamulcu walki. Ustawmy go praktycznie odkręconego, by w razie przyłowu większej ryby dał nam możliwość wyholowania jej. 
Jeżeli jednak więcej łowisz na rzece z brzegu (bo jak z łódki to możesz zastosować wędzisko to samo co do łowienia z łodzi na jeziorach), to sugeruję wędkę od 2 do 2,5 metrów. Dłuższa wędka pozwoli nam dalej rzucić (np na blat, który znajduje się na środku rzeki), albo poprowadzić woblera wzdłuż  zarośniętych krzaków. Gramaturę wyrzutu proponuję do max 10 gram. Wtedy damy sobie radę w mocnym nurcie, a nawet będziemy mogli uzbroić wędkę w boczny trok. Bardzo dobrą opcją będzie wędka z wklejanką – mocna wędką z bardzo delikatną i czułą szczytówka. Kołowrotek 2500 będzie optymalny, jedynie zwróćmy uwagę na jego wagę. Plecionka 0,08 i fluorocarbon 0.25 też będą idealne. 
Jeżeli chcesz, by doradzić Ci konkretnie lub skomponować Ci zestaw na okonie – napisz do mnie,  a napewno pomogę Ci w wyborze! Możesz śmiało mnie zapytać, jakich przynęt używam. Chętnie też wybiorę się z Tobą na okonie 🙂 
Pozdrawiam Janek . 
Moje doświadczenia z okoniami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę