fbpx

Lubię Ryby

Blog dla pasjonatów wędkarstwa

Najlepsze przynęty spinningowe.

W tym wpisie nie opowiem Wam, jaka guma, wahadło, czy wobler są najlepsze, tylko wskażę, jakich przynęt używać na konkretne wody, bo każda woda jest inna i rządzi się swoimi prawami.

Jak dobrać wobler do wody?

Woblery to skuteczna przynęta to połowu jazia, klenia, okonia, bolenia, sandacza, szczupaka i moją najbardziej pożądaną rybę, czyli suma.

Dlatego co innego sprawdzi się podczas łowienia na Odrze we Wrocławiu, a co innego na Odrze w Szczecinie, jeden wobler będzie bardziej skuteczny na Odrze, a drugi na Wiśle.

Dostosowując wobler do głębokości, obrzucimy nim i sprawdzimy każdą partię wody. Na pierwszy ogień idą woblery do obłowienia górnych i środkowych partii wody, a następnie woblery głęboko schodzące, doskonałe do łowienia ryb żerujących przy dnie.

Są woblery pływające, tonące i zawieszane. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, a także sposób prowadzenia. Pływające nadają się do łowienia przy powierzchni lub niewielkiej głębokości. Tonące można zanurzyć na dowolną głębokość i kontrolować ich pracę. Zawieszane mają tę zaletę, że po przerwaniu zwijania żyłki zatrzymują się w miejscu i nie unoszą się ani nie toną.

Co to są cykady?

Skoro jesteśmy w temacie woblerów, warto wspomnieć o cykadach. Są to przeważnie woblery z zawieszkami, które migoczą podczas pracy, w większości do prowadzenia pod powierzchnią wody. Doświadczony wędkarz będzie w stanie poprowadzić cykady w różnych partiach wody, skutecznie wabiąc takie ryby, jak: klenie, okonie, bolenie, sandacze, szczupaki, sumy, jazie.

Cykady są bardzo efektowne i atrakcyjne dla ryb ze względu na swoją pracę i dźwięk. Niektóre z nich mają wbudowane grzechotki lub dzwonki, które dodatkowo pobudzają zmysły ryb. Cykady można prowadzić zarówno ruchem szczytówki jak i żyłki. Ważne jest jednak, aby zachować odpowiedni rytm i przerwy między poszczególnymi ruchami.

Obrotówki – klasyka gatunku.

Obrotówki to kolejna warta uwagi przynęta, idealna do połowu okoni, kleni i jazi, boleni, szczupaków. Przy jej używaniu warto pamiętać o zastosowaniu krętlika z agrafką, co zapobiegnie zbyt mocnemu skręceniu żyłki lub plecionki. Obrotówka to super przynęta także na pstrągi i trocie.

Obrotówka składa się z obrotowej paletki i haczyka z ozdobnym piórem lub gumką. Paletka obraca się podczas prowadzenia przynęty i tworzy fale świetlne oraz drgania hydroakustyczne. Haczyk z ozdobą stanowi dodatkowy element atrakcyjny dla ryb.

Obrotówki można prowadzić na różne sposoby: równomiernie lub ze zmianami prędkości i głębokości. Można też je holować za łodzią lub pontonem. Ważne jest, aby dobrać obrotówkę do wielkości i aktywności ryb, a także do warunków wody.

Wahadła, gumy i inne miękkie przynęty.

Przy łowieniu spinningowym nie można pominąć wahadeł: dużych, ciężkich i bardzo lotnych przynęt, idealnych na belony, szczupaki, sumy oraz gum. Te ostatnie, to miękkie przynęty z tworzywa sztucznego, o dobrej pracy. Są bardzo skuteczne w łowieniu szczupaka, sandacza i suma. Mamy wśród nich twistery, kopyta (flipery) oraz jaskółki. Przy łowieniu okoni jestem fanem jaskółek, przy sandaczach w wercie – też używam jaskółek, a do jigu – zwykłych gum.

Wahadła i gumy można prowadzić na kilka sposobów: jigowaniem, czyli podnoszeniem i opuszczaniem przynęty przy dnie, jerkingiem, czyli szarpaniem przynęty bokami, trollingiem, czyli holowaniem za łodzią lub pontonem. Każdy z tych sposobów ma swoje zalety i wymaga odpowiedniego sprzętu i techniki.

Przynęty imitujące skorupiaki i robactwo.

Kolejną, wartą uwagi i bardzo różnorodną grupą przynęt spinningowych są te imitujące skorupiaki oraz robactwo wodne i nadbrzeżne: koguty, mandule, muchy. Zwracają one uwagę wieloma kolorami, różną wielkością, a czasem wręcz biżuteryjnym wyglądem.

Przynęty te są doskonałe na połów drobnych ryb drapieżnych lub ostrożnych ryb spokojnego żeru. Można je prowadzić delikatnie lub agresywnie, w zależności od nastroju ryb. Niektóre z nich mają wbudowane haczyki bez zagięcia lub z mikro-zagięciem, co ułatwia zarzucanie i zapobiega zaczepianiu się o roślinność.

Przynęty rękodzielnicze – unikatowe i niepowtarzalne.

Warto podkreślić, że coraz większą popularnością w polskim i światowym wędkarstwie cieszą się przynęty rękodzielnicze, wykonywane przez indywidualnych twórców w niewielkich nakładach. Każda z takich przynęt jest niepowtarzalna, jedyna w swoim rodzaju, a podczas procesu tworzenia, rękodzielnik nadaje jej duszę i charakter dostosowany do danej wody. Korzysta przy tym ze swoich doświadczeń i wieloletniej praktyki wędkarskiej.

Przynęty rękodzielnicze są często droższe od tych masowo produkowanych, ale za to mają wiele zalet: są oryginalne, trwałe, skuteczne i piękne. Można je kupić na specjalistycznych portalach internetowych lub targach wędkarskich. Można też zamówić je bezpośrednio u twórcy lub spróbować samemu wykonać własną przynętę.

Podsumowanie

Podsumowując: nie ma uniwersalnych przynęt spinningowych, dobrych na każdy typ wody. To, jaką dobrać jest decyzją wędkarza, który musi korzystać ze swojego doświadczenia, znajomości łowiska, a często po prostu intuicji. Ważne jest jednak, aby mieć różnorodny zestaw przynęt i umieć je odpowiednio prowadzić.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla Was pomocny i ciekawy. Jeśli macie jakieś pytania lub uwagi dotyczące przynęt spinningowych lub innych tematów związanych ze spinningiem – wpisujcie je w komentarzu.

Najlepsze przynęty spinningowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń na górę