Jak rozpocząć swoją przygodę z wędkarstwem?
Dzisiejszy artykuł poświęcę zagadnieniom formalnym – przyda się on przede wszystkim osobom, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z szeroko pojętym wędkarstwem, jednak nie wiedzą od czego zacząć. Jeśli na myśl o przemiłych paniach z urzędu oraz stosie dokumentów dostajesz gęsiej skórki, to trafiłeś idealnie – z chęcią ,,odczaruję” ten ponury obraz. Pozwól, że przeprowadzę Cię krok po kroku przez sprawy urzędowo-biurowe – wbrew pozorom nie są one takie straszne! Wystarczy zrobić ten pierwszy krok – gwarantuję, że warto😊
Garść ogólnych informacji:
Wszystkie zbiorniki wodne (rzeki, jeziora, strumyki itd.) należą do skarbu państwa. Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przekazuje dzierżawę wody do Polskiego Związku Wędkarskiego, który jest odpowiedzialny za owe zbiorniki oraz ich funkcjonowanie (zarybianie, porządki, odłowy).
Zacznijmy od najważniejszych pytań, które zadaje sobie początkujący wędkarz
1. Co trzeba zrobić, żeby zacząć wędkować?
Odpowiedź jest bardzo prosta: żeby zacząć wędkować, trzeba mieć kartę wędkarską.
2. Co zrobić, żeby mieć kartę wędkarską, która uprawnia nas do wędkowania?
Żeby mieć kartę wędkarską, należy zdać ją w wybranym przez nas kole wędkarskim.
3. Czy posiadanie karty wędkarskiej wystarczy do dokonywania amatorskiego połowu ryb wędką w wodach uprawnionego do rybactwa?
Nie wystarczy – niezbędne jest także zezwolenie na amatorski połów ryb wydane przez uprawnionego do rybactwa (użytkownika danego obwodu rybackiego) oraz rejestr – jeśli zezwolenie tego wymaga.
4. Jakie dokumenty musi posiadać osoba uprawiająca amatorski połów ryb w obwodach rybackich?
Kartę wędkarską, zezwolenie na amatorski połów ryb oraz rejestr połowu wydany do tego zezwolenia.
5. Kto jest zwolniony z obowiązku posiadania karty wędkarskiej?
Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14. roku życia, jednak mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę (kartę wędkarską wydaje się osobie, która ukończyła 14 lat, natomiast kartę łowiectwa podwodnego wydaje się osobie, która ukończyła 18 lat). Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej lub karty łowiectwa podwodnego są także zwolnieni cudzoziemcy czasowo przebywający na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, posiadający odpowiednie zezwolenie. Z obowiązku tego są również zwolnione osoby uprawiające amatorski połów ryb w wodach znajdujących się w obiektach przeznaczonych do chowu lub hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenia na połów w tych wodach.
6. Kto wydaje kartę wędkarską?
Kartę wędkarską oraz kartę łowiectwa podwodnego wydaje starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby, która złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin ze znajomości zasad i warunków ochrony i połowu ryb przed komisją egzaminacyjną. Z obowiązku składania egzaminu są zwolnione osoby posiadające średnie lub wyższe wykształcenie z zakresu rybactwa.
7. Co z osobami do 14. roku życia, które chcą z nami wędkować?
Osoby, które nie ukończyły czternastego roku życia mogą uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską. Jeśli więc chcemy zabrać swoje dziecko na ryby, my możemy łowić na dwie wędki, a nasz niepełnoletni towarzysz na trzecią. W przypadku spinningu stosuje się zasadę: jeden spinning na jedną kartę wędkarską.
Wyrabianie karty wędkarskiej krok po kroku:
- Minister gospodarki wyraźnie zaznaczył, że każdy wędkujący powinien posiadać kartę wędkarską. Aby ją zdać, należy najpierw znaleźć koło wędkarskie. W Twoim miejscu zamieszkania na pewno jest ich co najmniej kilka – wystarczy wejść na stronę PZW danego miasta. Przy wyborze warto sprawdzić harmonogram zawodów. Jeśli koło organizuje ich niewiele, a my lubimy rywalizację i dreszczyk emocji, to warto poszukać innego. Warto również sprawdzić, czy interesujące nas koło posiada własne łowisko – jest to bardzo interesujący ,,dodatek”, ponieważ korzystają z niego tylko członkowie, dlatego nie musimy martwić się o tłumy podczas połowów.
- Po wybraniu koła wędkarskiego należy umówić się na egzamin. Trzeba również uiścić opłatę. Jeśli koło ma swoją kasę, to uiszczamy ją właśnie tam. Jeśli nie – wykonujemy przelew bezpośrednio do PZW z odpowiednim dopiskiem.
- Egzamin składa się z kilkunastu pytań – obejmują one np. okres ochronny ryb, wiedzę na temat ryb drapieżnych, etykę wędkarską oraz wybrane zagadnienia z regulaminu RAPR.
- Po zdanym egzaminie udajemy się z zaświadczeniem do starostwa powiatowego. Tam przemiła pani z okienka wyrabia nam kartę wędkarską (do jej wyrobienia niezbędne jest zdjęcie, warto o tym pamiętać) 😊
- Z wyrobioną kartą wędkarską udajemy się do naszego koła. Jeśli chcemy należeć do związku wędkarskiego w PZW, to do niego przystępujemy – nie jest to jednak obowiązkowe.
Do czego upoważnia nas karta wędkarska?
Karta wędkarska upoważnia nas m.in. do łowienia na akwenach wodnych nienależących do PZW (na przykład na stawach komercyjnych po uzgodnieniu tego z właścicielem). Jeżeli chcemy być członkami PZW i łowić na wszystkich wodach PZW danego okręgu (lub tam, gdzie wykupiliśmy zezwolenie), musimy wówczas przystąpić do związku, zapłacić wpisowe, opłacić składkę na zagospodarowanie wód oraz uiścić opłatę za składkę roczną.
Jeśli chcemy wędkować na wodach PZW, ale nie chcemy być jego członkami, należy uiścić większą opłatę dla osób niezrzeszonych z PZW. A jeżeli będziemy chcieli sobie połowić np. na Odrze – wtedy możemy wykupić sobie zezwolenie (całoroczne, miesięczne, tygodniowe lub kilkudniowe).
Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości dotyczące wędkarskich spraw urzędowo-formalnych. Jeśli nurtują Was jakieś kwestie, których nie poruszyłem w dzisiejszym wpisie – zapraszam do komentowania i zadawania pytań😊